04/07/2024 23:06
חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

מחיפה לפורטוגל: כך תוציאו אזרחות פורטוגלית שלב אחרי שלב

בשנים האחרונות הציבור הישראלי נחשף לאופציה חדשה שלא הייתה פתוחה בעבר, בעקבות תיקון לחוק האזרחות בפורטוגל אשר קובע כי יהודי אשר הוא צאצא של אנוסי ספרד ופורטוגל זכאי לקבל דרכון פורטוגלי, בהליך  מקל. כתושבי חיפה, אפשר ואף רצוי לבחון את האפשרות של הנפקת דרכון כמו זה, הן בשל העובדה כי מדובר בדרכון חזק המקנה שורה של יתרונות והן בשל היכולת לנצל חלון הזדמנויות זמני לטובת קבלת דרכון אירופי. מהם השלבים להוצאת אזרחות? כל הפרטים בכתבה הבאה.

שלב ראשון – איסוף מסמכים

על מנת להוציא דרכון פורטוגלי, השלב הראשון הוא  לפנות לחברה מקצועית אשר מתמחה בתחום של ליווי ישראלים להנפקה של דרכון, כאשר במסגרת הזו אתם נדרשים להביא איתכם לפגישה מסמכים אשר נועדו להוכיח את הזיקה שלכם למגורשי ספרד כמו גם  פורטוגל. מדובר במסמכים אשר כוללים בין היתר עץ שורשים אשר מציג את כל השושלת המשפחתית, תעודת יושר וכן כל מסמך אחר אשר יכול לתמוך בהוכחת הזכאות הראשונית. מדובר בשלב ראשוני שנועד לבחון האם שם המשפחה שלכם מופיע ברשומות של הקהילה היהודית בפורטוגל, כאשר מידע על אזרחות פורטוגלית מהווה הזדמנות מצוינת בעבורכם לקבל מידע שישרת אתכם בהמשך הדרך, כל זאת מתוך מטרה להוביל ליצירה של מענה אשר מאפשר לקדם את ההליך, החל מהשלב הראשוני ועד לשלב האחרון של קבלת הדרכון.

שלב שני – הגשת בקשה לקהילה היהודית

בשלב השני נדרש לפנות לקהילה היהודית אשר מתגוררת בעיר הבירה ליסבון או בפורטו, וזאת מתוך מטרה להנפיק אישור להיותכם צאצאים של מגורשי פורטוגל וספרד. את הבקשה מגישים בצירוף של מסמכים אשר חתומים ומתורגמים על ידי עורך דין נוטריון אשר מאשר תרגום של המסמכים, כאשר שימו לב כי קבלת האישור העקרוני מטעם הקהילה היהודית הוא אלמנט חיוני שבלעדיו לא תוכלו להמשיך בהליך, ועל כן מדובר בשלב קריטי. לרוב, קבלת אישור מהקהילה מתקבל עד לחודש ימים, ומעבר לכך נדרש לשלם את אגרת הקהילה בשביל להשלים את ההליך ולעבור לשלב הבא.

 

 

שלב שלישי – הגשת בקשה רשמית

לאחר שקיבלתם את האישור העקרוני מטעם הקהילה היהודית, השלב הבא הוא להגיש בקשה לרשמית לממשלת פורטוגל. מדובר בשלב שבמסגרתו מעבירים את כל המסמכים המתורגמים לשפה הפורטוגזית, ולאחר שהמסמכים יתקבלו במשרד המשפטים הפורטוגלי תיאלצו להמתין פרק זמן של מספר חודשים, בהתאם עומס המוטל על הרשויות. מאחר והביקוש לקבלת דרכון פורטוגלי הוא גבוה מאוד, הרשויות במדינה מתמודדות עם עומסים כבדים שמשפיעים באופן ישיר גם על היכולת שלכם לקבל את האישור הסופי, ועל כן צריך לשמור על סבלנות רבה במהלך תקופה זו, עד לקבלת האישור הרשמי.

שלב רביעי – בדיקה ואישור הבקשה

לאור הביקוש הגבוה להנפקה של דרכון, החלו הרשויות בפורטוגל להפעיל מגוון רחב של כלים אשר נועדו לבחון כל בקשה באופן פרטני, הן באמצעות בדיקות רקע פנימיות והן באמצעות בחינה של הבקשות באמצעות מסמכים נוספים. בשלב האחרון ולאחר שמשרד המשפטים קיבל את כל הפרטים, ובמידה והבקשה אושרה, תקבלו על כך הודעה לבוא ולאסוף את הדרכון החדש שלכם בפורטוגל.

לסיכום

הסקירה אותה הצגנו לכם כאן היא בעלת השפעה על היכולת שלכם לממש את הזכות המגיעה לכם כחוק, במידה ואתם צאצאים של אנוסי ספרד ופורטוגל. רצוי לבצע את ההליך בליווי מקצועי מצד חברה מומלצת ובעלת ניסיון, כל זאת מתוך מטרה לקבל ליווי ומעטפת מקצועית שתניב לכם את היכולת להצטרף לאלפי ישראלים שכבר עכשיו מחזיקים בדרכון אירופי.

מאמרים בנושא

דברו איתנו על מה שמעניין אתכם

נופש בחיפה

נגישות