05/20/2024 10:04
חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

חלומם הגדול של רוב המלש"בים: המסלולים הנחשבים ביותר בחיל המודיעין

אם עד לפני מספר שנים השירות הצבאי היה בגדר חובה שכל אזרח מעל גיל 18 היה צריך לקחת בו חלק, כיום רבים מהמועדים לגיוס מבינים כי השירות הצבאי מהווה הזדמנות מצוינת ליצירה של מינוף לקריירה בתחומים מבוקשים, כמו בתחום ההייטק וכן המודיעין. למעשה, המסלולים הנחשבים ביותר בחיל המודיעין מהווים הזדמנות מצוינת בעבור מועמדים לגיוס ליצור שירות משמעותי ואף לתרום לביטחון המדינה, לצד קבלת כלים וידע שאותם ניתן יהיה לממש גם במסגרת האזרחות. מהם המסלולים המבוקשים והיוקרתיים ביותר? להלן סקירה שתסייע לכם לקבל חשיפה בעלת פוטנציאל אדיר לשירות הצבאי, וגם לאזרחות.

מסלול כלל חמ"ן

אחד מהמסלולים הנחשבים ביותר בחיל המודיעין הוא מסלול כלל חמ"ן. למעשה, מדובר במסלול אשר מכשיר מועמדים לגיוס לתפקידים מודיעיניים כמו גם טכנולוגים ביחידות מובחרות, כולל יחידת 8200 המבוקשת. בהקשר זה, חשוב להבין כי מסלול כלל חמן מחולק לשלושה מסלולים עיקריים – מסלול ראשון הוא מסלול קדם צבאי שבסיומו הבוגרים משתלבים בתפקיד של עיבוד ומחקר, תרגום לצד האזנה. המסלול השני מתמקד בידיעת שפה זרה, כאשר בסיומו הבוגרים לוקחים חלק פעיל בתרגום שאותו מעבדים וחוקרים לטובת צרכים מודיעיניים. המסלול השלישי הוא מסלול טכנולוגי הנוגע לעולמות הסייבר, טכנולוגיה ותכנות, כחלק ממענה על הצרכים של חיל המודיעין. המיונים למסלולים הללו מחולקים לשתי פעימות בין החודשים יוני ועד אוקטובר וכן בין פברואר לאפריל.

מסלול תירוש

מסלול זה מיועד בעבור בוגרי לימודי פיזיקה ומתמטיקה ברמה של חמש יחידות, לצד קבלת ציון קב"א גבוה. הסיבה לכך נובעת בעקבות היותו מסלול המתמקד בהכשרה של מועמדים לטובת ניהול של מערכות טכנולוגיות מתקדמות, כאשר מדובר במסלול שאומנם רמת הסיווג שלו היא נמוכה יותר, אולם הוא מהווה הזדמנות מצוינת בעבור בוגרי התוכנית להשתלב במסגרת האזרחות בתפקידים הקשורים בניהול של מערכות טכנולוגיות, כאשר עם הידע המקצועי הרב אותו צוברים במסגרת התפקיד ניתן להמשיך גם לתארים מתקדמים בתחום במוסדות לימוד יוקרתיים כמו למשל בטכניון, ובכך לפתח קריירה ענפה בתחום גם באזרחות וגם במסגרת של חתימה על שירות קבע.

 

 

מסלול מת"ן

מסלול זה הוא אחד מהמסלולים המבוקשים ביותר, בייחוד על רקע העובדה כי מדובר במסלול יוקרתי אשר בוגריו משתלבים בתפקידים בכירים ביחידה של איסוף מודיעין בתוך יחידת 8200. מדובר במסלול המשלב בין פן מודיעיני לבין פן טכנולוגי, כאשר עיקר ההתמחות שלכם במסגרת המסלול הזה היא לעבד מידע ולנתח נתונים לטובת קבלת החלטות ליכולות חדשות אשר יגדילו את היכולת לאסוף מודיעין איכותי, ואף לשכלל את היכולת של היחידה לנתח תהליכים שונים בקבלת ההחלטות של הדרג הבכיר.

מסלול לדוברי השפה הערבית

מסלול ייחודי בתוך חיל המודיעין הוא מסלול ייעודי הנועד להכשיר את דור העתיד של חיל המודיעין לטובת ידיעת השפה הפרסית והערבית, כחלק מפערים שהולכים וגדלים ומשפיעים על היכולת של הצבא וגורמי המודיעין לנתח מידע, כאשר במסלול הזה מיועד בעבור מספר מצומצם מאוד של חיילים אשר עוברים תהליך הכשרה מהתבצע באולפן לצד רכישה של מיומנות בפן המבצעי. בשונה ממסלולים אחרים, אין רף כניסה המחייב את ידיעת השפה הזו ברמה של שפת אלא רצון ומוטיבציה גבוהים להשתלב במסלול הכשרה ארוך אך בעל משמעות אדירה לביטחון המדינה.

לסיכום

באמצעות הסקירה אותה הצגנו לכם כאן, גם אתם תוכלו להצטרף לאלפי מועמדים לגיוס אשר מגישים מועמדות לטובת השתלבות במסלולי ההכשרה. שימו לב כי נדרש להתכונן מראש לקראת מבחני המיון, כל זאת מתוך מטרה להגדיל את הסיכויים ובהתאם לכך להוביל ליצירה של שירות צבאי משמעותי המשלב גם אופק תעסוקתי נרחב, בין אם מדובר בהמשך תקופת הקבע או לאחר יציאה לאזרחות.

מאמרים בנושא

דברו איתנו על מה שמעניין אתכם

נופש בחיפה

נגישות