04/07/2024 05:57
חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

עמותת לב ונפש: הכירו את תרומתה המרגשת לילדים מתמודדי נפש בישראל

עמותת לב ונפש היא מרכז סיוע לילדים ובני נוער מתמודדי נפש, החווים קשיים ואתגרים לא פשוטים בחייהם. הם נאלצים להתמודד עם סביבה וחברה שהרבה פעמים מתנכרת להם, זאת לצד התמודדות יומית עם התמודדות הנפש שלהם. בנוסף, העמותה מסייעת גם למשפחות הילדים, שגם הן עלולות להיות מצויות במצוקה, מתוך קושי לטפל בילדים שלהם שחלקם מאושפזים במחלקות פסיכיאטריות לתקופות ארוכות. אז כיצד העמותה מסייעת לילדים ולמשפחות? כל המידע בשורות הבאות.

עמותת לב ונפש – העמותה שתומכת בילדים ובמשפחות מתמודדי נפש

עמותת לב ונפש כשמה כן היא, עמותה שכולה לב הפונה לילדים מתמודדי נפש. חשבו כמה זה קשה להיות גם ילדים וגם מתמודדי נפש, האישיות של ילדים עדיין לא מגובשת והם רק למדים להכיר את העולם, כאשר מצטרפת לנקודה הזו מחלת נפש היא מטלטלת את עולמם של הילדים והמשפחות. והאמת, שקשה לאבחן מחלות נפש בילדים, בגלל שהם נמצאים עדיין בתהליך התפתחותי והתנהגויות נוספות עלול להיחשב בחוגים מסוימים כטבעיות לגמרי, כמו למשל עצבנות, בכי רב, אי רצון ללכת לבית הספר ועוד. תופעות אלו אכן יכולות להיות טבעיות, אך הן גם יכולות להעיד על מחלת נפש מסוימת שהתפרצה.

הורים ובני המשפחה הם בדרך כלל הראשונים ששמים לב להתנהגות חריגה של הילד. הצפייה שלכם על התנהגות הילד, יחד עם זאת של מורים ומטפלים אחרים, יכולות לעזור לכם קבוע האם ילדכם זקוקים לעזרה.

בעיות נפשיות שאינן מטופלות עלולות לשבש את תפקוד הילדים בבית, ובבית הספר. ללא טיפול, ילדים עם בעיות נפשיות נמצאים בסיכון מוגבר לכישלון לימודי, עבירה על החוק ואפילו נטיות אובדניות.

 

 

להלן מספר תסמינים שיעזרו לכם לזהות האם ילדכם מתמודד עם בעיות נפשיות:

  • ירידה בביצועים בבית הספר
  • דאגה או חרדה מתמדת
  • סירוב חוזר ונשנה ללכת לבית הספר או לקחת חלק בפעילויות רגילות
  • היפראקטיביות או התפרעות
  • סיוטים מתמשכים
  • אי ציות מתמשך או תוקפנות
  • התקפי זעם תכופים
  • דיכאון, עצב או עצבנות

זיהוי, אבחון וטיפול מוקדם יכולים לשפר משמעותית את התחושות הקשות איתן הם מתמודדים. האבחון עשוי לכלול התייעצות עם פסיכיאטר ילדים, בדיקות פסיכולוגיות ובדיקות רפואיות כדי לשלול כל מצב גופני שעלול לגרום לתסמינים. יש גם להעריך את הילדים בקפידה כדי להבחין בין מחלות נפש אפשריות לבין לקויות למידה או עיכובים התפתחותיים.

לאחר האבחון – פנו לעמותת לב ונפש

אם ילדכם מאובחן עם בעיה נפשית, תכנית טיפול מקיפה צריכה לכלול טיפול פסיכולוגי, ובמקרים מסוימים עשויה לכלול טיפול תרופתי. יש לפתח את התוכנית בשילוב כל בני המשפחה, כך שהילד יוכל להיות מעורב בהחלטת הטיפול עד כמה שניתן.

בשלב הראשוני תוכלו ליצור קשר עם עמותת לב ונפש שתנחה אתכם לאן כדאי לפנות ועם איזה אנשי מקצוע כדאי לשוחח. חשוב לציין כי אבחון של ילד מתמודד נפש מצריך מעטפת טיפולית רחבה. בתוכנית הטיפולית תוכלו לשתף את מתנדבי העמותה שיסייעו לכם בתמיכה ובליווי שוטף. לשם כך, העמותה פתחה חדר מיון ראשוני המסייע למשפחות שנמצאות לפני אבחון הילד, או אחריו וזקוקות לעזרה נוספת בהתמודדות היומיומית.

בשורה התחתונה,

עמותת לב ונפש נוסדה כדי לתמוך בילדים מתמודדי נפש ובבני משפחותיהם הזקוקים לעזרה הזו. להיות מתמודד נפש זה אחד הדברים הקשים ביותר, וגם להיות המשפחה שמלווה את הילד ומתמודדת עם מעשים לא פשוטים שלו כמו למשל התקפי זעם, אלימות, נטיות אובדניות ועוד. המטרה של העמותה היא להיות אוזן קשבת וכתף תומכת עבור אותן משפחות שזקוקות לכך מאוד.

המידע באתר הוא לא חוות דעת רפואית או המלצה רפואית מכל סוג שהוא, כדי לקבל את הטיפול המדויק לצורך הטיפול בבעיה יש לפנות לרופא ו/או למומחה בלבד.

מאמרים בנושא

דברו איתנו על מה שמעניין אתכם

נופש בחיפה

נגישות