04/06/2024 02:00
חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

כל מה שצריך לדעת על השתלת מח עצם

דמיינו שיש לכם את הכוח להיות חבל ההצלה של מישהו, להציע לו הזדמנות שנייה לחיים כשהוא הכי זקוק לה. יכולת יוצאת דופן זו נמצאת בתחום השתלת מח עצם, הליך רפואי המחזיק את המפתח להישרדות עבור אנשים הנאבקים במחלות מסכנות חיים. מח העצם, הרקמה הספוגית השוכנת עמוק בתוך עצמותינו, משמשת כמעיין החיים ומייצרת את תאי הדם החיוניים שמחזיקים אותנו בחיים. כאשר משאב יקר זה נפגע, מחלות כמו לוקמיה, לימפומה ואנמיה אפלסטית יכולות לאיים על החיים. במאמר זה נעמיק בנבכי תרומת מח העצם ובמטרה הקריטית שהיא משרתת בתחום הבריאות.

מהו מח עצם?

לפני שמתעמקים בתהליך התרומה, חשוב להבין מהו מח עצם ומדוע הוא כה חיוני. מח עצם הוא הרקמה הספוגית המצויה בתוך חללי העצמות שלנו, בעיקר בגדולות יותר כמו עצמות הירך. הוא משמש חלק חיוני ממערכת ייצור הדם של גופנו, ומייצר תאי דם אדומים, תאי דם לבנים וטסיות דם, שכולם חיוניים לשמירה על הבריאות הכללית.

מתי יש צורך בהשתלת מח עצם?

השתלת מח עצם היא אפשרות טיפול לאנשים שמח העצם שלהם פגום, חולה או לא מתפקד כראוי. הליך רפואי זה יכול להציל חיים של חולים במחלות כגון לוקמיה, לימפומה, אנמיה אפלסטית חמורה והפרעות גנטיות מסוימות. כאשר מח העצם של המטופל אינו מצליח לייצר תאי דם בריאים, השתלה יכולה להחליף את מח העצם הפגום במח תורם בריא, ולספק סיכוי להחלמה.

סוגים של תרומת מח עצם

 1. תרומה אוטולוגית: במקרים מסוימים, חולים יכולים לקבל מח עצם או תאי גזע להשתלה. סוג זה של תרומה נקרא תרומה אוטולוגית. לפני קבלת הטיפול, החולים עוברים תהליך המכונה אפרזיס כדי לאסוף את תאי הגזע הבריאים שלהם, אשר מאוחסנים ולאחר מכן מוחזרים לגופם לאחר כימותרפיה במינון גבוה או הקרנות כדי להרוס את התאים החולים. השתלה אוטולוגית משמשת בדרך כלל לטיפול בסוגי סרטן מסוימים, כמו מיאלומה נפוצה ונוירובלסטומה.
 2. תרומה אלוגנית: ברוב המקרים, חולים זקוקים למח עצם או לתאי גזע מתורם בריא, המכונה תרומה אלוגנית. סוג זה של תרומה כרוך באדם נדיב התורם את מח העצם או תאי הגזע שלו כדי לעזור להציל חיים. ישנן שתי שיטות עיקריות לתרומה אלוגנית:
 • תרומת תאי גזע היקפיים מדם (PBSC): תרומת PBSC היא הליך לא ניתוחי והיא נפוצה יותר מתרומת מח עצם מסורתית. מדובר בתהליך שנקרא אפרזיס, שבו הדם נשאב מזרועו של התורם, מועבר דרך מכונה לאיסוף תאי הגזע, ואז מוחזר לתורם. שיטה זו פחות פולשנית ובדרך כלל זמן ההחלמה שלה קצר יותר.
 • תרומת מח עצם: תרומת מח עצם מסורתית, אם כי פחות נפוצה, עדיין משמשת בעת הצורך. זה דורש מהתורם לעבור הליך כירורגי בהרדמה מלאה, שבמהלכו רופא מוציא מח עצם מעצם האגן באמצעות מחט ומזרק. מח זה משמש לאחר מכן להשתלה.

 

איך אפשר להיות תורם מח עצם?

 • קריטריונים: לא כל אחד זכאי להיות תורם מח עצם. תורמים פוטנציאליים חייבים לעמוד בקריטריונים ספציפיים, כולל להיות בין הגילאים 18 עד 44, להיות במצב בריאותי כללי טוב ובעלי סוג רקמה התואם לנתרם. קריטריונים אלה מבטיחים את בטיחות ויעילות ההשתלה.
 • הרשמה: כדי להפוך לתורם מח עצם פוטנציאלי, אנשים יכולים להירשם לארגונים כמו התוכנית הלאומית לתרומת מח עצם. הרישום כרוך במתן מקלון לחי או דגימת דם כדי לקבוע את סוג הרקמה ואת תאימותה.
 • קריאה להצלת חיים: כאשר חולה הזקוק להשתלת מח עצם מתאים לתורם רשום, התורם עשוי לקבל קריאה לתרום. חיוני שתורמים פוטנציאליים יבינו את ההתחייבות שהם עושים ויהיו מוכנים לעבור את תהליך התרומה אם יידרשו לכך.

המטרה מצילת החיים של תרומת מח עצם

חשוב שתדעו שהשתלת מח עצם מצילה חיים, וזה מתמצת את המטרה העיקרית של תרומת מח עצם. כאשר נמצא תורם תואם וההשתלה מצליחה, זה יכול להיות ההבדל בין חיים ומוות עבור המושתל. כך מתפתח תהליך זה:

 • החלפת מח חולה או פגום: עבור חולים במחלות כמו לוקמיה או אנמיה אפלסטית, מח העצם שלהם אינו מסוגל לייצר תאי דם בריאים. ההשתלה מספקת להם תאי תורם בריאים שיכולים להשתלט על תפקוד המח הפגוע שלהם, ולהחזיר להם את היכולת לייצר מרכיבי דם חיוניים.
 • לחימה בסרטן: במקרים של סרטן הקשור לדם כמו לוקמיה ולימפומה, תאי התורם המושתלים יכולים גם להיות בעלי אפקט חזק. משמעות הדבר היא כי תאי התורם מזהים ותוקפים את כל התאים הסרטניים שנותרו בגוף של המקבל, ועוזרים למנוע הישנות.
 • אתחול מחדש של מערכת החיסון: תהליך ההשתלה כרוך באיפוס מערכת החיסון של המטופל. אומנם זה יכול להוות כמה אתגרים, אבל זה גם מציע את הפוטנציאל למערכת חיסון חדשה ובריאה שיכולה להילחם טוב יותר בזיהומים ובמחלות.
 • תקווה לטיפול בהפרעות גנטיות: השתלת מח עצם יכולה להיות גם חבל הצלה לאנשים עם הפרעות גנטיות מסוימות, כגון מחלת תאי מגל או תלסמיה. ההשתלה מספקת להם תאים בריאים יוצרי דם שיכולים לייצר תאי דם נורמליים, ולשפר את איכות חייהם.

לסיכום

השתלת מח עצם היא הליך רפואי יוצא דופן עם פוטנציאל להציל חיים רבים. תהליך תרומת מח עצם, בין אם באמצעות PBSC או מיצוי מח עצם מסורתי, ממלא תפקיד קריטי במתן הזדמנות שנייה לחיים לחולים. על ידי רישום כתורמים פוטנציאליים, אנשים יכולים להשפיע באופן משמעותי על חייהם של הנזקקים לו. הבנת חשיבותה של תרומת מח עצם ומטרתה מצילת החיים מדגישה את חשיבותו של מעשה נדיבות אצילי זה בתחום הבריאות.

 

 

המידע באתר הוא לא חוות דעת רפואית או המלצה רפואית מכל סוג שהוא, כדי לקבל את הטיפול המדויק לצורך הטיפול בבעיה יש לפנות לרופא ו/או למומחה בלבד.

מאמרים בנושא

דברו איתנו על מה שמעניין אתכם

נופש בחיפה

נגישות