04/08/2024 00:34
חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

פינת היסטוריה: והפעם – מגדל המים של חיפה

שכונת נווה שאנן הצליחה להפוך בשנים האחרונות לפנינת תיירות, וזאת בשל פיתוח מסיבי של תשתיות חדשות, פתיחה של מסעדות כמו גם שוק תוסס לצד חנויות בוטיק. למעשה, בעבור מבקרים בעיר חיפה, אין ספק כי ביקור בשכונה מהווה הזדמנות ליצירה של חוויה בעלת נופך היסטורי ואפילו אדריכלי, וזאת בזכות אלמנטים מיוחדים כמו למשל מגדל המים של חיפה אשר שימש את תושבי המקום במשך שנים רבות וכיום הפך לאטרקציה תיירותית. אם אתם בדיוק מתכננים להגיע לעיר חיפה לביקור או לחופשה, אין ספק כי מדובר בפנינה היסטורית שאותה אסור לפספס.

מגדל המים של חיפה – כל מה שצריך לדעת

אחת מהאטרקציות המרכזיות של העיר חיפה ושל שכונת נווה שאנן בפרט הוא ללא ספק מגדל המים אשר הוקם בשנת 1925 בגובה של 10 מטר ושימש את תושבי השכונה במשך שנים רבות. השכונה עצמה הוקמה בשנת 1922 על שטח פרטי שנרכש על ידי ארתור רופין אשר נחשב לאחד ממתכנני ההתיישבות הציוניות הראשונים שפעלו בישראל. ההקמה של מגדל המים נמשכה על פי ההערכות כשלוש שנים, כאשר המגדל עצמו תוכנן על ידי האדריכל ריכרד קאופמן. הייחודית של המגדל נובעת בעקבות עיקרון של עיר גנים על ידי בנייה של 120 בתים המוקפים בגינות. תהליך הפיתוח וההקמה של מגדל המים נחשב למורכב במיוחד בעת הזו, וזאת בשל השימוש במים מיובאים שנשאבו מבארות והועברו על ידי חמורים.

פינת היסטוריה: והפעם - מגדל המים של חיפה

הצורה הייחודית של המגדל בדמות משושה וכן היותו מורכב משתי קומות הפכו אותו עוד בשנים הללו למוקד עלייה לרגל מצד תושבי המקום, כאשר לאורך השנים שימש המגדל את תושבי השכונה והסביבה אך גם את המשטרה אשר התמקמה בקומה הראשונה של המבנה, ואילו ועד השכונה התמקם בקומה השנייה. במהלך השנים עבר המבנה סבבים של שיפוצים אשר נועדו לשמר אותו, ואכן כפי שניתן לראות היום, מדובר במבנה מרשים ובעל חשיבות היסטורית ותרבותית מהמעלה הראשונה.

אתר מורשת

ברבות השנים נאבקו תושבי השכונה לטובת הכרזה על מגדל המים כמגדל לשימור, מתוך הבנה כי מדובר במבנה אדריכלי חשוב אשר מייצג את השנים הראשונות של הקמת המדינה לצד היותו פלא אדריכלי ששימש במשך שנים ארוכות את תושבי האזור. לאחר שנים ארוכות של מאבק, הוכרז מגדל המים כמבנה לשימור כמו גם כאתר מורשית לאומית על ידי המועצה לשימור אתרי מורשת. מדובר במקום נוסטלגי שמעורר זיכרונות בקרב התושבים שהתגוררו בשכונה בעבר כמו גם תושבים שמתגוררים עד היום בנווה שאנן אשר לאחרונה חגגה 100 שנות הקמה.

לסיכום

אם אתם עתידים לבקר בחיפה בקרוב, אל תפספסו ביקור באתר מורשת שמעורר זיכרונות ואף מייצג את השנים הראשונות של הקמת המדינה, בלב שכונת נווה שאנן המתפתחת והמבוקשת בעיר חיפה.

מאמרים בנושא

דברו איתנו על מה שמעניין אתכם

נופש בחיפה

נגישות